« Какво е важно да знаем за застраховката-Отмяна на пътуване?
При направена вече резервация за дадена почивка или екскурзия, или закупуване на самолетни билети, винаги към тях следва да има договор или общи условия, където най-общо казано са упоменати правата и задълженията на двете страни, сроковете за авансово плащане, сроковете за доплащане и т. н. В тези договори (или общи условия) са посочени и условията за анулация (напр. ако се откажете до 45 преди датата на пътуване – дължите неустойка в размер на 30% от стойността на пакета, билетите или др.; ако се откажете до 30 дни преди датата на пътуване – дължите неустойка в размер на 50% от стойността на пакета, билетите или др.).
Условията за анулация за различни и най-общо варират според:
- Условията на дадената авиокомпания (напр. нискотарифните авиокомпании като „Wizz Air” и „Ryan Air” или редовните авиокомпании като „Bulgaria Air”, „Turkish Airlines”, „Lufthansa” и др.);
- Туроператор;
- Продължителността на пътуване (напр. 7 дни);
- Цената на почивката, екскурзията или самолетните билети (напр. 1000 лева);
- Други.
Четете внимателно всичко, включително: „четете добре дребният шрифт“.
Вече в по-горе написаното споменахме, че застрахователната компания възстановява платените от Вас суми само в определени случаи, което респективно означава, че не можете да се запишете на дадена почивка или екскурзия и след това да се откажете, само защото така Ви се иска и така сте решили.
Кои и какви са тези определни случаи?
Най-честите са:
- При заболяване;
- Повикване за съдебно дело;
- Съкращение от работа;
- Смърт вследствие злополука за лица над 14 годишна възраст;
- Разходи за отмяна на пътуването;
- Разходи за съкращаване, прекъсване или удължаване на пътуването;
- Закъснение на самолетен полет;
- Други.
!!!ВАЖНО!!!
При настъпване на подобно от описаните събития, не забравяйте, че е изключително важно да пазите всички документи, които доказват какво точно Ви се е случило (напр. медицинско свидетелство и съпътстващи документи от лекуващ лекар, които да доказват, че в периода, когато е трябвало да пътувате, сте били болни). Единствено така ще можете да докажете пред застрахователната компания какво точно Ви се е случило и съответно да получите заплатената от Вас сума (или част от нея) обратно.