Има пет основни мозъчни вълни, установени със съвременните ЕЕГ, които са:
Най-високата честота на мозъчни вълни е Гама честотата (от 40 до 100 херца). Тя преобладава по време, когато мозъкът учи, прави асоциации между явленията и обединява информация от много различни части на мозъка.
Следващата най-бърза вълна е бета (от 12 до 40 херца). Бета е обичайно разделена на две части: висока бета и ниска бета. Високата бета е вашият маймунски мозък. Високата бета от (14 до 40 херца) е характерна за хора, страдащи от тревожност, изпитващи фрустрация и подложени на стрес.
Ниската бета е вълната, която синхронизира автоматичните ни телесни функции, така че тя често се нарича сензомоторна ритмична честота, СРЧ (от 12 до 15 херца).
Алфа вълни от (8 до 12 херца) е оптималното състояние на отпуснатата будност. Алфа свързва по-високите честоти – мислещия ум на бета и асоциативния ум на гама – с двете най-ниски по честота мозъчни вълни, които са тета (4 до 8 херца) и делта (0 до 4 херца).
Тета е характерна за лекия сън. Когато сънуваме живи сънища, очите ни се движат бързо и мозъците ни са предимно в тета. Тета е честота на бързите очни движения, РЕМ сън. Тета също е доминиращата честота при хората под хипноза, в транс, при лечителите, при хората във висши творчески състояния (Кершоу, Уейд, 2012). Припомнянето на емоционални преживявания, добри или лоши, може да задейства тета…
Най-бавната честота е делта. Делта е характерна за дълбокия сън. Много високи амплитуди на делта се откриват у хора, които са в досег с нелокализиран разум, дори когато са напълно будни. Мозъците на хора, правещи медитация, със силна интуиция, лечители са много повече в делта от нормалното.